Sous-vide vepřová žebra

Sous-vide vepřová žebra


Ingredience

  • 3 kg vepřových žeber
  • hrst rozmarýnu
  • hrst tymiánu
  • 6 stroužků česneku
  • BBQ omáčka
  • sůl
  • pepř
  • vybavení na Sous-vide

Postup

Začneme tím, že maso očistíme pod tekoucí studenou vodou, následně osušíme utěrkou. Odstraníme blánu z vnitřní strany žeber. Žebra si rozdělíme na porce podle velikosti sáčků na vakuování.

Maso nasolíme, napepříme a potřeme BBQ omáčkou. Připravíme si sáček na žebra tak, abychom si neušpinili prostor pro následné vakuování (konkrétně kvůli svařování). To uděláme tak, že si okraj sáčku přehneme. Pak už můžeme vložit naložená žebra do sáčku. Z každé strany žeber přidáme stroužek česneku, čerstvý rozmarýn a tymián. Ohrneme sáček zpět a můžeme zavakuovat. Doporučujeme dělat dva sváry. Kdyby se přece jen objevila nějaká dírka. Dávejme si pozor, ať si ostrou kostí nepropíchneme sáček. Pro jistotu můžeme zavakuovat do dvou sáčků. Naložte tolik sáčků, kolik se vám vleze do lázně a kolik dokážete sníst. Kdyby se vám však přece jen něco do lázně nevešlo, můžete nadbytečné sáčky nechat pár dní v lednici, nebo klidně měsíc v mrazáku. Výhodou sous vide je dlouhá výdrž v sáčcích díky odsátému vzduchu(zavakuování). To v podstatě platí i pro hotové pokrmy ze sous vide.

Pomalu si roztopíme sous vide lázeň. Nalejeme co nejvíce vody a v průběhu vaření sem tam překontrolujeme stav vody, aby se nám náhodou nestalo, že se sous vide stick vypne kvůli jejímu nedostatku. Žebra budeme vařit 24 hodin při teplotě 66 °C. Zapněte sous vide stick nebo hrnec, zadejte požadované hodnoty a počkejte až se zahřeje. Jakmile bude teplota odpovídat 66 °C, vložte žebra a utěsněte. My používáme izolační kuličky, které brání ochlazování lázně, a taky částečně odpařování.

Za 24 hodin máme v sous vide hotovo. Je to téměř bez práce. Zařízení můžeme po jednom dni vypnout a vytáhnout sáčky do nějakého hrnce nebo mísy.

Počítejte s tím, že na dně sáčku bude hodně šťávy. Sáček opatrně otevřeme nůžkama, a vylijeme šťávu do pánve. Dáme vařit na mírný plamen za občasného míchání, dokud šťáva nezhoustne. Tuto omáčku pak budeme dávat k hotovým žebrům. Troubu rozehřejeme na 200°C na gril. Žebra dáme na plech na pečící papír. Potřeme je důkladně BBQ omáčkou a masitější částí nahoru vložíme do trouby. Z každé strany pečeme cca 10 minut. Žebra vytáhneme z trouby, nakrájíme a rovnou dáme na talíř. K nim můžeme přidat čerstvý chléb, hořčici, křen, nebo třeba něco ostřejšího.

 

 

 

  • Rozmarýn

    Vynikající přísada zejména do masitých pokrmů ze zvěřiny, drůbeže, z jehněčího či vepřového masa. Výborně doplňuje chuť pečených a grilovaných ryb. V kuchyni se používají pouze zelené lístky bez větviček. Rozmarýn se také pokládá přímo na uhlí, aby maso získalo rozmarýnové aroma.

    Zjistit více Rozmarýn